Het was wel enigszins verwacht. Politieke partij Best Anders zou, afgaande op wat zich vóór de verkiezingen in Best afspeelde, winst van enkele zetels boeken. Maar dat de uitslag zó zou uitpakken, was ongekend. De definitieve uitslag wordt op 26 maart bekendgemaakt. Best Anders komt uit op acht zetels in de gemeenteraad. Rob Snellen, oprichter en lijsttrekker, had wel op winst gerekend. “Dit zegt voldoende over de huidige politiek”, laat Snellen in een reactie weten. “Wij willen een open en transparante politiek en het gaat niet alleen over het AZC.”
Door Theo Louwers
Snellen en zijn partijgenoten zijn uiteraard verheugd over de grote winst. “Er liggen een groot aantal belangrijke dossiers op ons te wachten. Natuurlijk de fusie met Oirschot. Ons standpunt is het AZC over de fusiebesprekingen heen te tillen en als één gemeente Best‑Oirschot te bekijken hoe we dit dossier aan kunnen pakken. We willen wachten tot januari 2028 met het maken van plannen en het uitgeven van kosten. In 2027 loopt in Oirschot het contract met het AZC daar af. Misschien kunnen we daarop voortbouwen. We willen ook werk maken van een beter evenementenbeleid, bedrijfspanden geschikt maken voor bewoning in deze tijden van woningnood. In die panden kunnen we een groot deel van de behoefte opvangen. En we moeten goed zijn voorbereid op de zorgtransitie. Uitgangspunt is dat we willen samenwerken met andere partijen. Geen raadsbreed beleidsakkoord, maar een coalitieakkoord. Daarvoor willen we verantwoordelijkheid nemen.”
Begeleiden
Best Anders moet nogal wat nieuwe raadsleden wegwijs maken in de gemeentepolitiek. Snellen: “Wij gaan de nieuwe raadsleden goed inleren en begeleiden via extra inwerkprogramma’s. Het zal een hele uitdaging worden. Het voordeel is wel dat we met zoveel mensen portefeuilles kunnen verdelen. We kunnen specifieke keuzes maken, zodat het voor iedereen behapbaar is.”
Zeer teleurstellend
Jo van den Boogaard van de Jongerenpartij reageert zeer teleurgesteld op het verlies van zetels door zijn partij. “Dat Best Anders zou winnen was verwacht, maar niet met deze aantallen. Bij de vorige verkiezingen haalden we vier zetels. Nu trekt Best Anders zetels bij ons weg.”
Volgens Van den Boogaard wil Best Anders meer debat in de raad. “Best Anders wil geen raadsbreed akkoord, maar een coalitieakkoord. We gaan het zien. Ik blijf in ieder geval zitten. Ik wil mijn kennis en ervaring gebruiken om de nieuwe raadsleden bij te staan. Meer dan duizend mensen hebben op onze partij gestemd. Daar moeten we voor klaarstaan.”
Trots
Steven van der Heijden van PvdA/GroenLinks is trots op de uitslag voor zijn partij. “Wij hebben drie zetels behouden door onze inzet op sociale waarden en normen. Daar ben ik enorm trots op. De bal ligt nu bij Best Anders. Zij moeten de eerste stappen zetten in het proces naar een nieuwe raad. Een verkenner zal moeten uitzoeken wie met wie gaat samenwerken. Als dat niet lukt, komen andere partijen aan de beurt. Pas na 26 maart weten we de definitieve samenstelling van de raad.”
Goed gedaan
John Verheijen van de VVD vindt dat Best Anders het goed heeft gedaan. “Dat Best Anders veel stemmen zou halen, had ik wel verwacht. De partij heeft een grote groep mensen gemobiliseerd. De uitslag geeft duiding naar de kiezer toe”, zegt Verheijen. “De grootste partij moet nu een verkenner aanwijzen, die het voortouw neemt.”
Voorkeurstemmen
Drie kandidaten op de verkiezingslijsten, Elianne Roebers, Paul Latijnhouwers en Shahidullah Hossein, haalden zoveel stemmen dat zij met voorkeur in de gemeenteraad kunnen komen. Elianne Roebers (D66) moet voor donderdag laten weten of ze van die mogelijkheid gebruikmaakt, net als Shahidullah Hossein (PvdA/GroenLinks). Er worden nu gesprekken gevoerd met de kandidaten over het gebruik van hun voorkeursrecht.
Paul Latijnhouwers (Best Anders) komt wel in de gemeenteraad als alle gesprekken over de invulling van de raad verlopen zoals verwacht. Bij het ter perse gaan van deze krant was de uitkomst van de voorkeurstemmen nog niet bekend.
