Dinsdag 27 februari 2024 om 19.30 uur wordt de aula van het cultuurcentrum Baarle het toneel voor een boeiende lezing over de watersnoodramp van 1953. Deze wordt georganiseerd door heemkundekring Amalia van Solms. De inkom is gratis en de heer Jaap Schoof uit Zierikzee is de spreker van dienst. Hij maakte als kleine jongen de ramp mee.
Door Jeanny Wouters
72.000 evacués
Jaap vertelt het verhaal met daarin de oorzaken, de gevolgen, wat eraan gedaan is, maar ook wat we kunnen verwachten in de toekomst. Voor zijn presentatie gebruikt hij fotomateriaal en filmpjes uit het archief van het Watersnoodmuseum. Hij vertelt over hoe mensen werden gered en opgevangen. Over de hulp vanuit het gehele land, zelfs vanuit de hele wereld. Over goederen en financiële bijdragen. En hoe duizenden vrijwilligers zich goed bedoeld maar niet altijd bruikbaar aanmeldden. Eensgezind zette men de schouders onder de hulp die nodig was. Er moest onderdak komen voor 72.000 evacués. Toen iedereen gered was, kwamen de dijkdichtingen aan bod.
Veilig?
De watersnoodramp bracht grote veranderingen in het leven van de mensen. De hele samenleving veranderde weliswaar, maar nergens zo snel als in het rampgebied: het landschap, maar ook in de woningen en hun inrichting. De Deltawerken boden veiligheid, maar was dat de juiste oplossing voor natuur en samenleving? Was dit wat Johan van Veen in 1937 voor ogen had met zijn plan? Hoe kijken we daar nu tegenaan? En nu de zeespiegelstijging en de klimaatverandering op ons afkomt: hoelang zijn we veilig? Wat kunnen of moeten we doen om ook voor onze kleinkinderen een veilig bestaan mogelijk te maken? Is er bewustwording dat het (n)ooit weer gebeurt?
Verhalen van mensen
In 2001 was Jaap Schoof als vrijwilliger bij de opbouw van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk betrokken. Na 2004 was hij er voorzitter van het bestuur en van 2008 tot 2011 de eerste directeur. Vervolgens startte hij met een Oral History Project, waarbij ongeveer 300 mensen hun rampverhaal vertelden.
Impact in Baarle
Ook bij de Baarlese heemkundekring loopt als insteek bij de organisatie van deze lezing zo’n project, zij het meer bescheiden. Getracht wordt de impact in Baarle te onderzoeken en allerlei getuigenissen te publiceren. Herman Janssen, voorzitter van de plaatselijke heemkundekring, zal ter inleiding van de lezing de beleving van Baarlenaren in het spotlicht zetten. Hebt u eigen ervaringen of een leuke anekdote of speciaal voorval, meldt dit dan via voorzitter@amalia van solms.org en kom zeker naar de lezing op 27 februari.