Ook in Best vindt in de maand april de traditionele lintjesregen plaats. Elk jaar wordt dan een aantal Bestenaren als symbolische erkenning voor hun bijzondere verdiensten voor de samenleving koninklijk onderscheiden. Inmiddels is deze groep aanzienlijk geworden. In een reeks artikelen zetten wij maandelijks één oud-gedecoreerde in het zonnetje.
Door Lydia Notz
Harold van de Ven ontving in 2016 voor zijn buitengewone inzet een koninklijke onderscheiding (Ridder in de Orde van Oranje-Nassau). Harold zette zich op gemeentelijk, nationaal, Europees en internationaal niveau in voor met name de bouwkundige ontwikkeling en verduurzaming van leef- en woonruimte en voor de Bestse gemeenschap op sportief gebied.
“Ik ben in Best geboren en getogen”, vertelt Harold. “Mijn (groot)ouders waren eenvoudige mensen, maar wel ‘goei volk’. Hard werken en goed doen voor een ander is er bij ons met de paplepel ingegoten. Deze levenswijze heeft mij gevormd tot wie ik nu ben en het is altijd mijn drijfveer geweest om voor anderen actief te zijn. Ook zie je deze basis bij mijn zus Janine die een goede onderwijzeres is geworden. Ik heb wel een mooi lintje ontvangen van burgemeester Anton van Aert maar eigenlijk hebben de mensen om mij heen ervoor gezorgd dat ik deze ontving. Zoiets doe jij niet in je eentje, je doet dit samen.”
Gemeenschapszin
Harold is van nature sociaal-maatschappelijk bewogen. ‘Samen’ is voor de gepassioneerde Harold een vanzelfsprekendheid en dit blijkt uit de manier waarop hij zich sterk maakte voor de Bestse gemeenschap. Als vrijwilliger was hij coach en bestuurslid bij verschillende sportverenigingen waaronder de handvalvereniging, en organiseerde hij talloze teamsportactiviteiten zoals het Koninginnedagtoernooi dat later de Schoolsport Olympiade Best werd.
“Als architect kwam ik via Gerald van Kessel, een vriend en zakelijke relatie van mij, in aanraking met de stichting Homeplan, een kleinschalige non-profitorganisatie die sinds 1997 bouwt aan een huis, thuis en toekomst voor mensen in extreme armoede in Latijns-Amerika en Zuidelijk Afrika. Hij nodigde mij uit om een bezoek te brengen aan Mexico-Stad. Ik zag daar echte armoede, maar mensen waren er vrolijk en lachten de hele dag. Dit raakte mij zo, dat wij er in 2009 met een 15-tal mensen nogmaals heen reisden met als doel om structureel ontwikkelingshulp op het gebied van huisvesting te verlenen. Zelf heb ik meegeholpen om houten huisjes te timmeren.”
Het idee om vervolgens bouwreizen te organiseren voor enthousiaste bouwkundig onderlegde mensen sloeg zo aan, dat de deelnemersaantallen per keer verdubbelden.
Mexico of Best?
Met zijn overtuigingskracht kon Harold de buitenlandse projecten exponentieel laten groeien. Na terugkomst in Nederland diende zich de keuze aan om naar Mexico te verhuizen of in Best iets goeds te doen. Gelukkig koos Harold voor de laatste optie. “Ik merkte dat ik meer in mijn mars had en ik bleef projecten draaien, heel veel in Best, maar ook erbuiten. Vervolgens heb ik mezelf gespecialiseerd in zeer duurzaam bouwen. Ik kan mensen inspireren en betoveren. Als goede architect kan ik mensen vanuit de inhoud overtuigen, bijvoorbeeld bij bouwprojecten, met name op het gebied van betaalbare verduurzaming.”
In 2013 was hij mede-initiatiefnemer van Best Duurzaam. Als specialist in duurzaam bouwen is hij nu ketenmanager bij Stichting Building Balance die zelfstandige, regionale en landelijke ketens steunt en de transitie naar een circulaire bio based (bouw) economie versnelt. “Burgemeester Anton van Aert zei destijds tegen mij: ‘Harold, zo’n lintje schept verplichtingen’. Dit heb ik altijd onthouden. Ik wil het goede voorbeeld zijn, voorlichting geven met het uiteindelijke doel om samen veel voor elkaar te krijgen.”
