Op donderdag 21 en dinsdag 26 mei gingen kinderen uit groep 5/6 van alle basisscholen op de planken. In ’t Tejaterke vertoonden zij hun eindpresentatie aan hun ouders na afronding van drama-improvisatielessen, die zij gedurende zes weken via het Cultureel Programma van Tuurlijk Best hadden gevolgd. Het resultaat: een positiever zelfbeeld en meer zelfvertrouwen. Investeren in culturele educatie loont.
Door Lydia Notz
Voor het culturele aanbod van Tuurlijk Best voor de lokale basisscholen kan elke klas zich inschrijven. Het programma omvat verschillende kunstdisciplines. Het thema ‘film’ is recentelijk succesvol afgesloten met een filmavond vol korte films en goede acteurs. In de reeks ‘drama’ konden kinderen uit groep 5/6 na kennismakingslessen in drama-improvisatie kiezen voor naschoolse verdiepingslessen. In totaal namen 21 kinderen enthousiast deel, verdeeld over twee groepen, onder leiding van trainingsacteur en weerbaarheidstrainer Vincent Knuever.
Improvisatie met gekke hoeden
Afgelopen dinsdag vond de tweede eindpresentatie plaats met een groepje van acht kinderen. De wachtende (groot)ouders, broers en zussen in het publiek werden niet teleurgesteld. De acteurs vonden het spannend om voor het eerst op de planken te staan. Spelenderwijs slaagden zij erin hun angst los te laten. Tijdens een eerste oefening mocht elk kind een gekke hoed kiezen en solo een zelfbedacht personage uitbeelden. Wat kwamen er creatieve ideeën langs! Vincent speelde er soepel op in. Of het nu een 50-jarige levensgenieter was die in de zon wandelde, Pipo de Clown in opleiding of gifmaker Piet van 79 jaar: het werd hoe gekker, hoe beter.
Tijdens een tweede oefening improviseerden de spelers in scènes die zij samen speelden, zoals een museumroof door niet al te slimme inbrekers. Aan het einde van de voorstelling kon iedere acteur met opgeheven hoofd en een diploma op zak de zaal verlaten.
Lol maken
Een aantal acteurs was na afloop bereid een interview te geven. Vrienden Rens en Sjoerd genoten van hun deelname en het presenteren van een show. Sjoerd: “De lessen op school waren al leuk. We konden veel nadenken én plezier maken tijdens de oefeningen en het samen improviseren.” Ook Noud vond het grappig: “Ik vond het leukste dat ik alles zelf mocht bedenken.”
Vincent is dik tevreden: “Je kunt hier heel goed zien hoe het zelfvertrouwen van de kinderen tijdens de lessen is gegroeid. Er waren kinderen die het in het begin heel spannend vonden en nu in hun eentje durven te presenteren. Ze duiken erin en gaan ervoor.”
Waarom cultuureducatie?
Het in 2021 gestarte Culturele Programma van Tuurlijk voorziet in een cultureel aanbod voor alle leerlingen in Best, met activiteiten binnen en buiten de school. Kinderen kunnen op deze manier spelenderwijs leren en vaardigheden ontwikkelen via diverse vormen van kunst. In dramalessen leren zij om weerbaarder te worden tegen invloeden van actuele problematiek, zoals pesten, sociale druk en onzekerheid. Door het volgen van deze lessen krijgen zij inzicht in hun lichaamstaal, kunnen zij hun gedrag veranderen en grenzen aangeven. Hierdoor groeit hun zelfvertrouwen.
Tuurlijk Best
De stichting Tuurlijk Best heeft als doel om mensen via sport, kunst en cultuur in beweging en met elkaar te verbinden. Een team van sport- en cultuurcoaches fungeert als aanspreekpunt voor alle Bestenaren en werkt samen met verenigingen, culturele aanbieders, scholen, sociale partners en jongerencentrum Todo. Cultuurcoach Caroline Peters van Wetten, die de dramaworkshops organiseerde, is voortdurend bezig om lokaal aanbod aan educatieve activiteiten te ontwikkelen. Er wordt gewerkt aan een (langetermijn)programma met nog veel creatieve activiteiten in het vooruitzicht.
