Het Koninklijk Theater Tuschinski in Amsterdam was vorige week maandagavond het decor van de wereldpremière van de onafhankelijke documentaire over dementie. Human Forever – a story about love for humanity van de Bestse humanitair activist Teun Toebes en filmmaker Jonathan de Jong maakte veel indruk bij de 800 genodigden. Veel prominenten waren naar Tuschinski gekomen om de première van film waar drie jaar aan gewerkt is bij te wonen. Muisstil volgden de toeschouwers de indringende beelden waarmee Teun Toebes opnieuw de aanpak van dementie naar een volgend level tilde.
Door Theo Louwers
Moniek Beekx, de moeder van Teun, was onder de indruk van de film en de entourage van het Tuschinski Theater. “Ik ben er stil van”, reageerde ze na afloop van de premiere. “Het is geweldig hoeveel aandacht hij trekt en dementie bespreekbaar maakt. Teun heeft zijn instelling van thuis uit meegekregen. We hebben altijd ‘samen zorgen’ hoog in het vaandel gehad.”
Vader Hans Toebes ziet dat er voor Teun deuren open gaan die voor anderen gesloten blijven. “Zijn netwerk wordt steeds groter. De politiek wil weten hoe je de omgang met mensen met dementie kunt organiseren. De mening van Teun telt.”
Breed publiek
Het Tuschinski Theater is een fantastisch decor voor een wereldpremière van een film. De in 1921 geopende filmzaal was een prachtig decor voor Human Forever. Bij de entree van het theater konden genodigden, onder andere Conny Helder, Minister voor Langdurige Zorg en Sport en Frans Timmermans, zich op de rode loper en met veel camera’s op zich gericht presenteren. De aanwezigheid van een breed publiek, waaronder een groot aantal bekende Nederlanders, toonde de impact van de film en het thema nog maar eens extra aan. Dementie is wereldwijd een sterk groeiend probleem dat veel vooral ouderen treft.
Teun Toebes vraagt op geheel eigenwijze aandacht voor mensen met dementie. Hij woonde in een aantal huizen in het land waar mensen met dementie verblijven. Niet als verpleger, maar als lid van de gemeenschap. Een arm om een bewoner, vriendschap sluitend, aandacht gevend, een praatje makend, samen eten. Met zijn manier van leven tussen mensen met dementie laat Teun zien en ervaren dat mensen met dementie niet weggestopt moeten worden. “Er is een verandering nodig hoe we omgaan met mensen met dementie”, aldus Teun Toebes. “De liefde voor de mens staat centraal.”
Drie jaar
De ontwikkeling die Teun Toebes de afgelopen jaren doormaakte is bijzonder. Als jongeman nam hij het op voor mensen met dementie. Hij werd tot Brabander van het Jaar verkozen, sprak premier Mark Rutte, ging het theater in en reisde het land door. Zijn eerste boek werd een bestseller en hij maakte tijd om spraakmakende acties op te zetten, onder andere voor Moldavië, een van de armste landen van Europa. Ook vond hij tijd om cum laude af te studeren.
De afgelopen drie jaar reisde Teun samen met filmmaker Jonathan de Jong de wereld over om te laten hoe in andere landen met dementie wordt omgegaan. Op zoek naar hoopvolle voorbeelden sprak Toebes van Zuid-Korea tot Zuid-Afrika en van Zweden tot Denemarken met deskundigen en mensen die dementie hebben.
Revolutionair
Zuid-Korea hanteert de meest revolutionaire aanpak. Daar heeft de regering de preventieve aanpak van dementie tot prioriteit verheven. Zuid-Korea kent een exponentiële groei van het aantal ouderen met iedere tien jaar een verdubbeling van de maatschappelijke kosten. Men laat het niet op zijn beloop: in 2007 is een volksverzekering voor langdurige zorg in het leven geroepen en sindsdien zijn verschillende, soms krachtig geformuleerde nationale plannen uitgerold.
“Na meer dan drie jaar over de wereld te hebben gereisd ben ik hoopvoller dan ooit dat wij de toekomst voor mensen met dementie hoopvoller kunnen inrichten”, aldus Teun. “Human Forever is een indringende en ontwapenende film die aan de hand van persoonlijke verhalen van de mensen laat zien waarom wij moeten veranderen. En dit vormt samen met beroemde wetenschappers en visionairs uit de praktijk het bewijs dat wij hier morgen mee kunnen beginnen. Ik ben ervan overtuigd dat de documentaire de kijk op de mens voorgoed verandert.”
Biobest
Voor mensen die in de zorg werken met mensen met dementie biedt de film veel aanknopingspunten. Op maandag 23 oktober wordt de indrukwekkende documentaire Human Forever van Bestenaar Teun Toebes en filmmaker Jonathan de Jong driemaal vertoond in Biobest. De voorstellingen zijn om 15.00 uur, 17.15 uur en 19.30 uur. De belangstelling voor de documentaire is groot. De laatste voorstelling is inmiddels uitverkocht en de eerste op het moment van schrijven van dit bericht bijna. Vandaar dat er een derde voorstelling is ingelast.
Teun Toebes is bij alle voorstellingen aanwezig. Hij verzorgt vooraf bij elke voorstelling een inleiding. Tickets kunnen worden besteld via de website van Biobest. Kosten: € 10,00.
