Vereniging Best Duurzaam heeft in de afgelopen tien jaar tal van Bestenaren geholpen bij het verduurzamen van hun woning. In de beginjaren draaide het om de aanschaf van zonnepanelen; gaandeweg kwam het accent steeds meer op warmtepompen te liggen. Aanvankelijk de hybride systemen waarbij de woning deels met gas verwarmd wordt. Steeds meer Bestenaren stappen inmiddels over op een all-electric systeem; verwarmen zonder gasaansluiting.
Een van die Bestenaren is Hans Schenkelaars, zelf ook actief bij de technische werkgroep van Best Duurzaam. “Ik verbruikte 3000 m3 gas per jaar, en kan nu mijn huis zonder gas verwarmen. Er is veel meer mogelijk dan je denkt. Mijn voorbeeld kan ook inspirerend zijn voor anderen.” Er zijn voortdurend nieuwe ontwikkelingen op de energiemarkt. De vrijwilligers van de werkgroep Techniek volgen deze ontwikkelingen op de voet. Natuurlijk wordt het pas interessant als nieuwe snufjes ook echt goed toegepast kunnen worden in de praktijk. Denk bijvoorbeeld aan de thuisbatterij of nieuwere soorten warmtepompen die huizen volledig elektrisch kunnen verwarmen. Hans Schenkelaars is een van de leden van de Werkgroep techniek en bestudeert samen met de andere vrijwilligers de nieuwigheden. “We rekenen door in hoeverre investeringen rendabel zijn en kijken naar de toepassingen in de praktijk. Dus, bij welke type woning past de betreffende techniek.”
Woning uit 1995
“Mijn woning stamt uit 1995 en is geïsoleerd volgens de destijds geldende normen. Ik verbruikte aanvankelijk 3000 m3 gas per jaar met een fikse energierekening tot gevolg. Vanaf 2017 ben ik stap voor stap in kaart gaan brengen wat ik kon doen om minder gas te gaan verbruiken. Nu, 8 jaar later, verwarm ik mijn woning volledig elektrisch en is de gasaansluiting verwijderd. De eerste stappen waren het overstappen op lage temperatuurverwarming, op punten verbeteren van de isolatie, het installeren van zonnepanelen en een hybride warmtepomp. Dit leidde al tot een vermindering van 76% van mijn gasverbruik. Inmiddels zijn nieuwere, efficiëntere warmtepompen beschikbaar, waardoor ik volledig van het gas af kon. Mijn keuze is gevallen op de WeHeat Blackbird, een all-electric warmtepomp die in Best/Duizel wordt geproduceerd met gebruik van duurzame materialen en een volledig recyclebare behuizing heeft.”
Investering
Uiteraard heeft Schenkelaars berekend of de investering de moeite waard is. “De verwachting is dat de gasprijs eerder stijgend zal zijn omdat de overheid gasgebruik wil ontmoedigen. De belasting op gas is bijvoorbeeld al enorm gestegen. De prijs van elektriciteit zal naar verwachting dalen omdat er steeds meer opwek van duurzame energie is. Het werd mij al snel duidelijk dat verwarmen zonder gas zeker interessant is. Daarom heb ik begin 2024 de WeHeat Blackbird laten installeren. Via de 4G monitoring houd ik zelf de prestaties in de gaten en tot dusverre verloopt een en ander volgens verwachting. Bovendien is er door de fabrikant ook een 24/7 monitoring, met directe feedback in geval van (ver)storingen. Op afstand kunnen de systemen uitgelezen worden en desgewenst aangepast. Het loont zeker om te onderzoeken wat er mogelijk is in jouw woning. In bijna alle gevallen kan er echt veel meer dan je denkt op het gebied van energiebesparing.”
Energieloket Best Duurzaam
Bent u geïnspireerd door het verhaal van Hans Schenkelaars, en op zoek naar specifieke informatie over uw eigen woning? Tweewekelijks organiseert Best Duurzaam een Energieloket waar u alle vragen kunt stellen over de energievoorziening van uw woning. Bezoek ons op zaterdagochtend 25 mei tussen 9.30 en 12.30 bij de SNS Bank. De vrijwilligers van Best Duurzaam geven u onafhankelijk en betrouwbaar advies over uw specifieke situatie. Mailen kan ook: energieloket@bestduurzaam.nl.
